W ofercie bankowej, można wyróżnić kilka popularnych, rodzajów kredytów bankowych. Każdy z nich ma swoje cechy charakterystyczne. Różnią się one między innymi sposobem zabezpieczenia. Na jaki kredyt możemy liczyć w większości banków?
Oferta banków dotycząca kredytów jest w chwili obecnej bardzo rozbudowana. W związku z tym jeśli potrzebujesz kredytu, warto sprawdzić jaki produkt będzie dla Ciebie najlepszy. Do tych, którymi potencjalni kredytobiorcy interesują się najczęściej należą:
- kredyt gotówkowy;
- hipoteczny;
- w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym;
- odnawialny;
- kredyt konsolidacyjny.
Kredyt gotówkowy
Każda osoba fizyczna, może otrzymać kredyt gotówkowy na dowolny cel. Nie może być on jednak przeznaczony na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Pod warunkiem jednak, że nie będzie on się wiązał z prowadzoną przez kredytobiorcę działalnością gospodarczą. Pieniądze z kredytu otrzymasz od banku na konto. Decyzja o jego udzieleniu zapada po sprawdzeniu zdolności kredytowej. Jeśli chcesz samodzielnie sprawdzić, czy stać Cię na takie zobowiązanie, możesz skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej, dostępnego online.
Kredyt hipoteczny
Jest to kredyt celowy najczęściej udzielany na budowę lub zakup domu, zakup mieszkania. Kredyt hipoteczny jest kredytem długoterminowym, a okres jego spłaty może wynosić dwadzieścia pięć i więcej lat. Banki udzielają go na wysokie kwoty. Nieruchomość, którą kupujesz na kredyt, musi być zabezpieczona, np. posiadać wpis do księgi wieczyste. Jeśli jest to mieszkanie od dewelopera bez założonej jeszcze księgi, bank wymaga notatkowego zabezpieczenia, jakim jest ubezpieczenie pomostowe. Przez cały czas spłaty kredytu Twój dom lub mieszkanie, de facto należą do banku. W razie problemów ze spłatą, bank ma prawo przejąć nieruchomość, aby odzyskać pożyczone pieniądze.
Kredyt w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym
Nazywany popularnie debetem. Jeżeli bank udzieli nam takiego kredytu będziemy mieli do swojej dyspozycji środki pieniężne nawet wtedy, kiedy saldo na naszym rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym wyniesie zero. Decydując się na kredyt w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym będziemy musieli podpisać z bankiem dwa rodzaje umów: jedną na prowadzenie ROR, druga będzie dotyczyła przyznanego nam kredytu. Jeśli na koncie powstanie zadłużenie, kolejne wpłaty pieniężne na nie będą służyć pokryciu zaległości.
Kredyt konsolidacyjny
To rodzaj kredytu, z którego mogą skorzystać osoby zadłużone w kilku bankach. Dzięki niemu możesz połączyć kilka różnych zobowiązań w jedną, czasem mniejszą ratę. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ nie musisz pamiętać o kilku różnych zobowiązań. Masz również możliwość dogodniejszego rozłożenia rat kredytu. Pomocne jest to szczególnie w sytuacjach zbytniego obciążenia finansowego. Warto jednak pamiętać, że zmniejszenie raty kredytu, skutkuje zazwyczaj wydłużeniem okresu spłaty. Może mieć to również wpływ na całkowity koszt kredytu. Jeśli chcesz sprawdzić jakie koszta się z tym wiążą z takim kredytem, sprawdź kalkulator kredytu konsolidacyjnego.