Czym są wakacje kredytowe?

Kredyt, nawet w niewielkiej wysokości, jest zawsze obciążeniem dla domowych finansów. Przejściowe problemy spowodowane na przykład chorobą mogą się przytrafić każdemu kredytobiorcy. Odzyskanie przez bank pożyczonych pieniędzy nie jest od pewnego czasu już tak dla nich proste, jak kiedyś. Stąd stały się one bardziej elastyczne w stosunku do klientów, którzy mają chwilowe problemy ze spłatą kredytu. Wśród różnych rozwiązań, które proponują swoim klientom są między innymi wakacje kredytowe. Na czym one polegają? Czy są one dla kredytobiorców korzystne?

Jak długo mogą trwać wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe to okresowe zawieszenie spłaty kredytu. W większości banków można zawiesić kilka rat. Ilość rat, które można zawiesić, jest różna w poszczególnych bankach. Na przykład, niektóre placówki oferują zawieszenie kredytu na jeden miesiąc raz w roku. Inne zaś pozwalają na wakacje kredytowe aż na 6 miesięcy, jednak z tej opcji można skorzystać raz na cały okres kredytowania. najdłuższy okres na jaki możesz zawiesić spłatę kredytu wynosi aż 12 miesięcy. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze taka opcja jest dostępna. Jeśli chcesz posiadać tego typu zabezpieczenie na przyszłość, informacja o możliwości zastosowania wakacji kredytowych musi być zawarta w umowie kredytowej.

Jakie dokumenty trzeba dostarczyć bankowi

Na rynku działają obecnie banki, w których nawet kredytobiorcy nie muszą uzasadniać dlaczego chcieliby skorzystać z wakacji kredytowych. Decyzję o wakacjach kredytowych każdy kredytobiorca powinien jednak bardzo poważnie przemyśleć ponieważ na ogół można z nich skorzystać w czasie spłacania kredytu tylko jeden raz.
Okres, na jaki zostanie odroczony kredyt oraz zasady, na jakich później trzeba go będzie spłacać jest zawsze kwestią ustalaną indywidualnie pomiędzy kredytobiorcą a bankiem. Jest jednak jedna kluczowa kwestia, której nie można pominąć rozważając wakacje kredytowe. Korzystając z nich już nie będziemy mogli więcej spóźniać się z ratami kredytu. Zachowanie takie nie jest przez żaden bank tolerowane i najczęściej kończy się wypowiedzeniem umowy kredytowej. Jeśli masz problemy ze spłatą kredytu sprawdź również jakich dokumentów potrzebujesz do zmiany warunków kredytowania.

Czy wakacje kredytowe są płatne?

Wakacje kredytowe w większości banków są bezpłatne. Ponieważ są także banki, które pobierają za ich udzielanie prowizję sprawdźmy, jak to wygląda w banku, w którym mamy kredyt. Warto pamiętać, że wakacje kredytowe zawsze spowodują wydłużenie okresu kredytowania. Od spłacania kredytu z pewnością też nie uciekniemy. Zastanówmy się więc, czy rzeczywiście musimy z nich skorzystać. Może nasza sytuacja nie jest na tyle zła, abyśmy nie poradzili sobie ze spłatą kredytu bez wakacji kredytowych.

Secured By miniOrange