Czym jest kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny to ciekawa alternatywa dla pożyczek, chwilówek, kredytów bankowych. Chętnie decydują się na niego osoby fizyczne. Ten produkt bankowy umożliwia pożyczenie gotówki na atrakcyjnych warunkach. Są one podobne, do oferty kart kredytowych czy standardowych kredytów gotówkowych. Zobacz, na czym polega jak działa otwarta linia kredytowa?

Czym jest kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny, inaczej  linia kredytowa, kredyt na koncie lub limit odnawialny, jest jedną z usług oferowanych przez bank na tzw. wszelki wypadek. Usługa polega na przydzieleniu dodatkowej gotówki, z której może korzystać pożyczkobiorca, ale nie musi. Dodatkowa gotówka powiększa saldo właściciela rachunku bankowego, do którego przydzielany jest limit odnawialny.

Sprawdź, jakie rodzaje kredytów dla osób fizycznych oferują banki.

Oznacza to, że kredyt odnawialny jest stale dostępną linią kredytową. Do środków pieniężnych z tego kredytu właściciel ma stały dostęp i w razie potrzeby może z nich skorzystać. Co więcej, pieniądze z kredytu odnawialnego można przeznaczyć na dowolny cel. Ze środków kredytu odnawialnego można zazwyczaj korzystać przez 12 miesięcy. Następnie automatycznie czas zostaje automatycznie przedłużony, aż nie zostanie wypowiedziana umowa.

Zobacz również, inne popularne rodzaje kredytów bankowych.

Jak działa linia kredytowa?

Kredyt odnawialny jest ściśle powiązany z osobistym rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym. Przypisany jest on bezpośrednio do niego. Jak to działa w praktyce?

Załóżmy, że na koncie osobistym znajduje się 2000 zł, bank przyznał linię kredytową w wysokości 8 000 zł. Nagła potrzeba sprawiła, że konieczny jest zakup komputera, który będzie kosztował 10 000 złotych. Środki z kredytu odnawialnego pozwalają dokonać tego zakupu, co jednocześnie oznacza wykorzystanie go w 100%. Jeśli jednak konto w następnych dniach zasili odpowiednia kwota to kredyt odnawialny zostanie automatycznie spłacony i będzie można z niego ponownie skorzystać.

Zobacz również, jakie są zasady spłaty kredytu gotówkowego.

Jakie są warunki udzielania kredytu odnawialnego?

Warunki udzielania kredytu odnawialnego różnią się w zależności od banku. Chcąc więc go zaciągnąć, warto zaznajomić się ze szczegółowymi warunkami w swoim banku. Warto pamiętać, że istnieje kilka kluczowych parametrów, które każdy bank analizuje przed przydzieleniem linii kredytowej na koncie. Przede wszystkim kredyt odnawialny jest produktem dla klientów indywidualnych. Muszą oni spełnić pewne kryteria, między innymi:

  • być pełnoletnim;
  • posiadać polskie obywatelstwo i zamieszkiwać na stałe w Polsce;
  • posiadać stałe wpływy na rachunek bankowy pochodzące z pensji, renty, emerytury, zasiłku;
  • mieć konto osobiste w polskim banku przez co najmniej 3 miesiące;
  • mieć zdolność kredytową, a na koncie bankowym nie posiadać salda debetowego przez okres co najmniej 3 miesiące.

Linię kredytową otrzymają również obywatele obcych państw zatrudnieni w Polsce, otrzymujących polską rentę, emeryturę lub stypendium;

Ile kosztuje kredyt odnawialny?

Limit odnawialny to niewątpliwie ciekawe i praktyczne rozwiązanie, jednak niebezpłatne. Zaciągając tego typu zobowiązanie, należy liczyć się z kosztami. Ich wysokość uzależniona jest przede wszystkim od wysokości wnioskowanej kwoty oraz indywidualnej oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy. Na koszty kredytu odnawialnego składają się: opłaty przygotowawcze (jednorazowe), oprocentowanie, prowizje, odsetki, opłaty za ponowne uruchomienie kredytu odnawialnego. W większości przypadku opłaty ponoszone przy kredycie odnawialnym są jednak niższe przy kredytach gotówkowych.

Secured By miniOrange