Podstawowym zakresem działalności każdego banku jest udzielanie kredytów. Oferta banków w tym zakresie jest bardzo szeroka, a jednym z proponowanych rodzajów kredytów jest kredyt konsolidacyjny. Co to za kredyt? Dla kogo jest przeznaczony?
Łatwość uzyskania kredytów sprawia, że wiele osób zaciąga je w kilku bankach. W przypadku wielu zobowiązań finansowych mogą pojawić się problemy z ich spłacaniem. Z myślą o takich osobach powstał kredyt konsolidacyjny. Dzięki niemu kilka kredytów, które posiadamy zostaje zamienionych w jeden. Korzyścią dla kredytobiorcy jest wydłużenie okresu spłaty oraz możliwość płacenia jednej raty zamiast kilku. W wielu przypadkach po zamianie kilku kredytów w jeden, wysokość miesięcznej raty zmniejsza się.
Jakie kredyty można zamienić na kredyt konsolidacyjny?
Jeśli bank przyzna nam kredyt konsolidacyjny to możemy zamienić na jeden następujące posiadane kredyty:
- kredyt ratalny;
- mieszkaniowy;
- samochodowy;
- gotówkowy;
- zadłużenie na karcie kredytowej;
- debet na rachunku bieżącym.
Kredyt konsolidacyjny – jaki bank wybrać
Decydując się na kredyt konsolidacyjny warto porównać oferty kilku banków. Oferta banków w zakresie kredytów konsolidacyjnych mocno się różni. Z punktu widzenia kredytobiorcy najbardziej korzystne jest skorzystanie z usług banku, który pobiera, jak najniższe opłaty związane z jego obsługą. Wyjątkowo korzystną ofertę mogą otrzymać klienci, którzy ubiegają się o kredyt konsolidacyjny w banku, w którym założyli konto osobiste. Poszukując najlepszej oferty kredytu konsolidacyjnego możemy skorzystać z pomocy stron internetowych lub poprosić o wskazówki doradcę kredytowego.
Kredyt konsolidacyjny – formalności
Procedura przyznawania kredytu konsolidacyjnego przypomina te związane z udzielaniem innych kredytów. Musimy więc złożyć wniosek o kredyt i dołączyć do niego zaświadczenie o osiąganych zarobkach. Bank, w którym złożymy wniosek będzie chciał poznać także naszą historię kredytową, dlatego skieruje zapytanie do Biura Informacji Kredytowej. Warunkiem przyznania kredytu jest także ustanowienie jego zabezpieczenia.