Z czego się składa rata kredytu gotówkowego?

Każda rata kredytu gotówkowego powinna być opłacana przez nas w odstępach comiesięcznych w wyznaczonym przez bank terminie. Do naszej dyspozycji dostajemy oczywiście harmonogram wszystkich spłat, aby dzięki temu kontrolować nasze wpłaty na bankowy rachunek. Skąd jednak wzięły się te wszystkie liczy i co konkretnie składa się na ratę kredytu gotówkowego?

Z czego się składa rata kredytu gotówkowego

Większość osób uważa, że rata kredytu składa się z sumy, którą pożyczyliśmy podzielona na ileś części plus oprocentowanie kredytu gotówkowego. To wielki błąd, ponieważ na wysokość całkowitą raty kredytowej mają wpływ również czynniki dodatkowe, np.: ubezpieczenie kredytu, czy prowizja za jego udzielnie. Prowizję możemy spłacić za jednym razem, lub będzie  doliczona do naszej raty kredytu. Wszystko zależy od danej placówki, w której zaciągnęliśmy zadłużenie.

Zobacz również jak oprocentowanie kredytu gotówkowego wpływa na wysokość raty.

Jak wyliczyć ratę kredytu gotówkowego?

Większość z nas zapewne zastanawia się nad tym, w jaki sposób można bardzo dokładnie wyliczyć ratę naszego przyszłego kredytu gotówkowego. Zacznijmy jednak od początku. Sama rata kredytu zazwyczaj składa się z dwóch części. Jest to część kapitałowa oraz odsetkowa. Część kapitałowa idzie oczywiście na spłatę naszego zadłużenia. Natomiast część odsetkowa to nic innego jak wynagrodzenie dla banku za udzielenie nam kredytu. To właśnie na naszych odsetkach zarabiają wszelkie instytucje bankowe, które udzielają nam finansowego wsparcia.

Sprawdź od czego zależy całkowity koszt kredytu gotówkowego.

Warto również wspomnieć, że to właśnie od wyboru klienta zależy rodzaj raty. Możemy się zatem zdecydować na raty stałe i raty malejące. W przypadku rat malejących nieco szybciej spłaca się kapitał. Nie zapominajmy również, że do kosztów naszej comiesięcznej raty może być wliczone również ubezpieczenie.

Secured By miniOrange