Jaki jest całkowity koszt kredytu gotówkowego – sprawdź

Całkowity koszt kredytu gotówkowego to suma wielu elementów. Pełna kwota jaką należy zwrócić bankowi lub firmie pożyczkowej, zależy m.in. od wysokości pożyczonej kwoty, odsetek, czasu trwania kredytu, dodatkowych opłat pobieranych przez instytucję finansową. Całkowity koszt kredytu to pierwszy parametr, jaki powinno się przeanalizować, chcąc zaciągnąć pożyczkę. Jak i gdzie go sprawdzić?

koszt kredytu gotówkowego

Czym jest całkowity koszt kredytu?

Na koszt kredytu składa się suma samego zobowiązania, jak i wszystkie dodatkowe opłaty ponoszone w związku z zadłużeniem. Aby więc poznać jego wysokość, należy dodać do siebie pożyczoną sumę, odsetki, prowizje, marże, podatki, ubezpieczenia i inne koszty dodatkowe. W ustalaniu ostatecznej sumy do spłaty przydatna jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania, czyli RRSO. Ten wskaźnik mówi o tym, jaki całkowity koszt pożyczki musi ponieść klient.

Od czego zależy koszt kredytu gotówkowego?

Przeglądając oferty banków i firm pożyczkowych często można zauważyć, że produkty finansowe o tych samych parametrach mają różne ceny. Wynika to z tego, że nie każdego kredyt gotówkowy będzie kosztował tyle samo. Oferty przedstawiane przez banki i parabanki są przygotowywane indywidualnie. Osoby mogące pochwalić się wysoką zdolnością kredytową mogą liczyć na o wiele korzystniejsze warunki, a więc i niższy koszt kredytu gotówkowego. Jeśli zdolność finansowa lub historia kredytowa jest mało wiarygodna, bank podwyższa opłaty, a także bardzo często żąda wykupienia dodatkowych ubezpieczeń np. na wypadek utraty pracy czy chwilowej niezdolności do niej. Sprawia to, że koszty kredytu gotówkowego znacznie rosną.

Jeśli chcesz obliczyć koszt kredytu, skorzystaj również z kalkulatora zdolności kredytowej.

Jak obliczyć całkowity koszt kredytu gotówkowego?

Najprostszym sposobem poznania całkowitego kosztu kredytu gotówkowego jest skorzystanie z kalkulatorów kredytowych online. Wpisuje się do nich wszystkie dane pożyczki takie jak wysokości zobowiązania, długość okresu kredytowania, rodzaj rat itd. Kredytowy kalkulator online pokaże całkowity koszt kredytu, w którym znajdą się już odsetki i dodatkowe opłaty. Wynik będzie pokazywał całkowity koszt kredytu, jaki proponują różne banki. Dzięki temu prosto będzie można też porównać oferty różnych instytucji finansowych i znaleźć ten najlepszy dla siebie.

Samodzielne wyliczenie całkowitej ceny kredytu gotówkowego jest możliwe, ale nie takie proste. Problem z tym będą mieć laicy nieznający się na finansach i bankowości, dlatego łatwiej, szybciej i bezpieczniej jest skorzystać z kalkulatorów i porównywarek, które szacują koszty automatycznie na podstawie algorytmu.

Kredyt czy pożyczka gotówkowa to sprawdzony sposób na szybkie pozyskanie pieniędzy na większy zakup, czy realizację bieżących potrzeb. Trzeba jednak pamiętać, że swoje zobowiązania należy spłacić. Przed zaciągnięciem kredytu dobrze jest więc ocenić swoje możliwości i przemyśleć, czy spłata rat nie będzie zbyt dużym obciążeniem. W podjęciu decyzji w tym zakresie pomoże poznanie całkowitego kosztu kredytu gotówkowego.

Secured By miniOrange