Co powinna zawierać umowa kredytu gotówkowego?

Wielu z nas, zastanawiając się nad tym, jaki kredyt gotówkowy wybrać. Najbardziej boimy się momentu, w którym dochodzi do podpisania umowy z bankiem. Mamy obawy, czy na pewno uważnie przeczytamy umowę. Czy kredytodawca nie umieści w niej żadnych, niekorzystnych dla nas warunków, które po prostu przeoczymy. Doradzamy więc, co powinna zawierać każda umowa kredytu gotówkowego i na co należy zwrócić uwagę, aby uniknąć ukrytych kosztów.


Czym tak naprawdę jest umowa kredytu gotówkowego?

Jest to oczywiście dokument, który zawierany jest przez kredytobiorcę oraz kredytodawcę, czyli konkretny bank. Umowa kredytu gotówkowego dzieli się na dwie części. W pierwszej znaleźć można jej ogólne warunki, czyli chociażby:

  • całkowity koszt kredytu,
  • jakie jest oprocentowanie kredytu,
  • na jaki cel będą przeznaczone pieniądze,
  • termin spłaty zobowiązania.

Można się z niej dowiedzieć również o wysokości oprocentowania kredytu, czy też o ogólnych obowiązkach i prawach – naszych oraz banku. Druga część umowy kredytowej zawiera wszelkie, niezbędne dane na temat kredytobiorcy i kredytodawcy. Są to przede wszystkim:

  • dane osobowe kredytobiorcy
  • adres kredytobiorcy
  • dane kontaktowe firmy
  • NIP firmy.

Umowa zawiera również informacje dotyczące rozwiązań w sytuacji problemów ze spłata kredytów. Może być to zmiana zasad kredytowania lub też przyznanie wakacji kredytowych. jednak opcja ta musi być zamieszczona w umowie.

Na co zwrócić szczególną uwagę podpisując umowę kredytu gotówkowego?

Bez wątpienia najważniejszym kryterium, który zawiera każda umowa kredytu gotówkowego, jest kwota pożyczanych pieniędzy oraz termin, w jakim będziemy musieli spłacić zaciągany dług. Kolejnym ważnym aspektem, na który powinno się bezwzględnie zwracać uwagę, jest oprocentowanie kredytu. Określa je tak zwana Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania czyli RRSO. Jest to tak naprawdę jeden z najbardziej istotnych wskaźników, ponieważ mówi nam o całkowitych kosztach, udzielanego przez bank kredytu. Jeśli chodzi o dodatkowe koszty, warto zwrócić uwagę również na to, czy kredytodawca pobiera od nas prowizję lub marżę. Należy bardzo dokładnie zapoznać się ze wszystkimi kosztami, które są zawarte w umowie, ponieważ daje to możliwość określenia, czy będzie nas stać na spłacenie kredytu bez żadnych opóźnień. Umowa kredytowa zawiera też oczywiście nasze podstawowe dane osobowe, które należy uważnie uzupełnić, aby nie spowodować żadnych komplikacji w całym procesie.

Obecnie wiele instytucji udzielających kredyty pragnie wiedzieć, na jaki cel zostaną przeznaczone pieniądze, które pożyczymy, więc taką informację również będzie zawierać umowa. Pamiętajmy, aby zawsze być szczerym z kredytodawcą, ponieważ umożliwi to bezproblemowe przejście przez wszelkie formalności.

Secured By miniOrange