Kalkulator rat kredytowych – sprawdź miesięczne koszty zobowiązania

Znajomość wysokości miesięcznej raty kredytowej jest bardzo ważna. Pozwala m.in. przewidzieć w domowym budżecie środki na jej opłacenie, a także umożliwia komfortowe zaplanowanie pozostałych niezbędnych wydatków. Jak jednak sprawdzić wysokość miesięcznego zobowiązania kredytowego? Z pomocą przychodzi kalkulator rat kredytu.

Po co potrzebny jest kalkulator rat kredytu?

Kalkulator rat kredytowych to narzędzie przydatne przede wszystkim tym, którzy myślą o zaciągnięciu zobowiązania w banku. Pozwala on w prosty i szybki sposób samodzielnie obliczyć wysokości poszczególnych miesięcznych rat, a także całkowity koszt kredytu, odsetki oraz rzeczywiste oprocentowanie. Narzędzie można wykorzystać do obliczania rat stałych oraz malejących. Jego dużą zaletą jest to, że pomocny jest przy obliczeniach związanych z różnymi typami kredytów np. samochodowym, gotówkowym, hipotecznym. Z jakich jeszcze kalkulatorów kredytowych warto korzystać?

Kiedy warto użyć kalkulatora rat kredytowych?

Symulację rat kredytu warto przeprowadzić już na etapie starania się o wsparcie finansowe od banku. Pierwszym kalkulatorem, który powinno się odwiedzić, jest kalkulator zdolności kredytowej. Pomoże on obliczyć możliwości finansowe kredytobiorcy – pozwala on ustalić, w jakiej wysokości wsparcie można liczyć. Kolejny krok to ustalenie, ile będzie wynosić rata przy danej wysokości kredytu. Jest to o tyle ważne, że pozwoli realnie oszacować, czy będzie się ją w stanie ponosić i czy nie ucierpi na tym domowy budżet.

Jak obliczyć wysokość raty kalkulatorem?

Obliczanie rat za pomocą kalkulatora, jest bardzo proste i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Trzeba natomiast posiadać podstawowe dane kredytu lub pożyczki, którą chce się zaciągnąć. Do narzędzia należy wpisać: wysokości kapitału kredytu (pożyczoną kwotę), prowizję pobieraną przez bank, okres spłaty, oprocentowanie nominalne. Na podstawie tych informacji kalkulator sam, automatycznie dokona szczegółowych obliczeń i poda wysokości miesięcznej raty. Wynik udostępniany jest bezpłatnie, a oczekiwanie na niego to kilka sekund. To, dlatego kalkulator rat kredytowych jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż samodzielne, ręczne liczenie wysokości miesięcznego zobowiązania. Warto również dokładnie sprawdzić z czego składa się rata kredytu gotówkowego.

Rata kredytu – co trzeba o niej wiedzieć?

Obliczając miesięczną ratę kredytu należy pamiętać, że zawsze składa się ona z kilku elementów. Pierwszym jest pożyczony kapitał, drugi element stanowi oprocentowanie, które zmienia się w zależności od wysokości zobowiązania. Na oprocentowanie wpływ ma natomiast marża banku, która przez cały okres kredytowania jest stała oraz sytuacja na rynkach finansowych, która wyrażana jest za pomocą stóp procentowych. Stopy procentowe aktualizowane są w Polsce raz na kwartał przez Radę Polityki Pieniężnej – bank nie ma na nie wpływu.

Secured By miniOrange