Zdolność kredytowa – co obniża, a co poprawia jej wartość?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, bank określa bardzo istotny parametr, jakim jest zdolność kredytowa klienta. Każdy z banków posiada własne wytyczne, którymi się kieruje przy ocenie potencjalnego kredytobiorcy. Na szczęście w sieci istnieją specjalne kalkulatory umożliwiające orientacyjne obliczenie zdolności i maksymalnej kwoty, na jaką możemy liczyć.

Zdolność kredytowa  to zdolność kredytobiorcy do punktualnego spłacania rat zobowiązania finansowego. Podstawowe pytania potrzebne do obliczenia zdolności są związane z dochodem na rękę oraz stałymi wydatkami, posiadanymi kredytami, itp. Generalnie wysokość raty nie może przekraczać połowy wolnych przychodów osoby starającej się o kredyt.

Co obniża zdolność kredytową potencjalnego klienta?

Wiele osób zastanawia się co wpływa na zdolność kredytową. Istnieje wiele czynników, które niestety obniżają ten parametr. Jednym z nich jest forma zatrudnienia. Od dawna wiadomo, że największą szansę na otrzymanie kredytu mają osoby pracujące na umowie o pracę. Przedsiębiorcy prowadzący własne firmy oraz osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych muszą spełniać dodatkowe warunki albo mają szansę na otrzymanie niższej kwoty.

Innym czynnikiem obniżającym zdolność jest wiek. Im osoba biorąca kredyt jest starsza, tym krótszy będzie okres kredytowania, raty miesięczne będą wyższe, a to z kolei wymaga lepszej zdolności kredytowej. Wysokie koszty utrzymania rodziny, karty kredytowe, kredyty odnawialne czy też raty malejące – te czynniki również zmniejszają zdolność kredytową. Dlatego bank dokładnie analizuje dane gromadzone w bazach BIK, by sprawdzić jakie jeszcze zobowiązania posiada klient.

Zdolność kredytowa i jej poprawa – czy jest to możliwe?

Bank przy udzielaniu kredyt zwraca uwagę na stan cywilny, małżeństwa mają większe szanse na otrzymanie wymaganej kwoty. Istotne jest też wykształcenie (im wyższe tym lepiej). Osoby posiadające regularne dochody, najlepiej na umowę o pracę są również wysoko oceniane przez analityków bankowych. Ważna jest też historia spłaty innych kredytów i pożyczek, tworzą one historię kredytową świadcząca o wiarygodności klienta.

Zdolność można poprawić rezygnując z wszystkich kredytów odnawialnych, limitów na kontach i kart kredytowych. Dobrze jest też starać się spłacać swoje inne zobowiązania na czas, aby pokazać bankowi swoją wiarygodność.

Sprawdzanie zdolności kredytowej

Wiele osób zastanawia się jak sprawdzić zdolność kredytową. Okazuje się, że nie jest to trudne zadanie. W sieci można znaleźć liczne kalkulatory zdolności kredytowej pozwalające na skuteczne obliczenie tego parametru. Wystarczy udzielić odpowiedzi na kilka prostych pytań dotyczących własnej sytuacji finansowej.

Secured By miniOrange