Jakie dane przechowuje BIK

Zaciągnięcie kredytu, a często też pożyczki opiewającej na wyższą kwotę oznacza, że klient weryfikowany jest w bazach dłużników m.in. BIK. Pozwala on sprawdzić bankom, firmom pożyczkowym i SKOK-om historię kredytową. Jest ona jednym z ważniejszych czynników branych pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej. Jakie dane przechowuje BIK? Jak sprawdzić BIK i czemu warto to zrobić?

Jakie informacje przechowuje BIK?

BIK, czyli Biuro informacji Kredytowej powstało w 1997 rok. Od tego czasu gromadzi, przechowuje i udostępnia informacje o aktualnych zobowiązaniach oraz historii kredytowej. Do baz BIK trafia każda osoba, która posiada zobowiązanie wobec banku, SKOK-u lub firmy pożyczkowej co więcej, do rejestru trafia się już w momencie złożenia wniosku o kredyt lub pożyczkę. Historia kredytowa BIK obejmuje zarówno pozytywne, jak i negatywne wpisy. Oznacza to, że do rejestru trafiają informacje o:

  • terminowej spłacie zobowiązania – wtedy raport BIK mówi o pozytywnej historii kredytowej; pozytywne informacje przechowywane są maksymalnie przez 5 lat pod warunkiem wyrażenia zgody pożyczkobiorcy na ich gromadzenie i udostępnianie;
  • opóźnieniach w spłacie, które przekroczyły 60 dni – zadłużenie w BIK widnieje przez 5 lat od wpisania; nie można go usunąć, ani wymazać; negatywny wpis do BIK powoduje, że ma się duże problemy z uzyskaniem kredytu.

Warto również zapoznać się z artykułami poświęconym regulowaniu zobowiązań:  Spłata kredytu – ile i jak oraz Czy wcześniejsza spłata kredytu się opłaca.

Jak sprawdzić bazy danych?

Bank, firma pożyczkowa czy SKOK zwracając się do Biura Informacji Kredytowej o dane potencjalnego klienta, otrzymuje szczegółowy raport. Należy podkreślić, że raport taki jest neutralny. Instytucja nie ocenia historii kredytowej, informuje tylko o faktach – tym samym to nie BIK decyduje o zaakceptowaniu lub odrzuceniu wniosku kredytowego. To leży w zakresie instytucji finansowej, która we własnym zakresie i na podstawie wewnętrznych reguł dokonuje oceny otrzymanego raportu.

Swoją historię kredytową może też sprawdzić sam klient. Aby to zrobić, należy założyć indywidualne konto na stronie Biura Informacji Kredytowej, potwierdzić tożsamość (za pomocą przelewu weryfikacyjnego na kwotę 1 zł), a następnie pobrać raport. Indywidualny raport  kosztuje 39 złotych. Można też wykupić pakiet 12 raportów za kwotę 99 złotych.

Jak sprawdzić BIK za darmo?

Nowe Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego ws. RODO gwarantuje też bezpłatne sprawdzenie zadłużenia w NIK. W tym celu wystarczy złożyć wniosek o „kopie danych”, a nie raport. Bezpłatnie tzw. kopię danych można pobrać raz na 6 miesięcy. Aby ją otrzymać, należy złożyć wniosek w Centrum Obsługi Klienta w Warszawie osobiście, listownie lub przez konto w serwisie BIK.

Kredyt bez BIK – czy to możliwe?

Każdy bank przed udziałem kredytu sprawdza historię kredytową. W przypadku zadłużenia w Biurze Informacji Kredytowej najprawdopodobniej kredyt nie zostanie przyznany lub bank zaproponuje gorsze warunki. Alternatywą dla osób posiadających negatywne wpisy w bazie danych są pożyczki. Na rynku istnieje wiele ofert chwilówek bez BIK. Przed ich przyznaniem parabank nie sprawdza klienta w bazie dłużników, przez co bez przeszkód może przyznać pożyczkę nawet osobie zadłużonej. Więcej na ten temat przygotowaliśmy w artykule  – Pomoc zadłużonym w BIK – oferta, z której warto skorzystać!

Secured By miniOrange