Historia kredytowa a nasze możliwości kredytowe

Historia kredytowa to jeden z głównych elementów, który brany jest pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej. Wpływa więc ona bezpośrednio na to, czy bank udzieli kredytu i na jakich warunkach. Historia kredytowa jest ważna również dla parabanków, jeśli klient stara się o pożyczkę na wyższą kwotę. Do oceny historii kredytowej banki, firmy pożyczkowe i SKOK-i wykorzystują raporty otrzymane od BIK i KRD. Jakie dane można w nich znaleźć i jak historia kredytowa wpływa na możliwości pozyskania pieniędzy od instytucji zewnętrznej?

Czym jest historia kredytowa?

Historia kredytowa to dane zgromadzone na temat kredytów, pożyczek i innych zobowiązań np. kart kredytowych, zakupów na raty itp., które aktualnie się posiada, a także tych spłaconych. Informuje ona o tym, czy długi były regulowane w terminie. Gromadzeniem takich danych w Polsce zajmuje się BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. Drugim podmiotem gromadzącym informacje o historii kredytowej jest KRD – Krajowy Rejestr Dłużników. Obydwie te instytucje na wniosek generują raport. Ocena zdolności kredytowej należy już do banku, który raport BIK i KRD poddaje ocenie punktowej.

Od czego zależy historia kredytowa?

Historia kredytowa zależy przede wszystkim od tego, czy swoje zobowiązania reguluje się w terminie. Do BIK trafiają bowiem informacje zarówno o terminowych spłatach kredytów, pożyczek czy rat, jak i te negatywne – mówiące, że termin spłaty został przekroczony o co najmniej 60 dni. Warto zaznaczyć, że osoby, które nigdy nie zaciągały kredytów czy pożyczek, nie posiadają żadnej historii kredytowej, co może być postrzegane przez bank równie źle, jak negatywne wpisy. Brak historii sprawia, że trudno jest ocenić wiarygodność przyszłego klienta. Zobacz co warto wiedzieć o terminowych realizacjach zobowiązania w artykule  – Spłata kredytu gotówkowego – ile i jak oraz czy wcześniejsza spłata kredytu jest opłacalna?

Czy jest możliwe czyszczenie historii kredytowej w BIK?

Wiele osób posiadających negatywną historię kredytową w BIK czy KRD zastanawia się, czy możliwe jest wykasowanie negatywnych wpisów. Niestety informacja dla nich nie jest dobra. Czyszczenie historii kredytowej w BIK nie jest możliwe. Negatywnych wpisów nie da się wykasować. Firmy, które oferują takie usługi, są nieuczciwe. Wpisy z BIK znikają automatycznie po 5 latach – zarówno te negatywne, jak i pozytywne. Wcześniej nie ma możliwości ich wykasowania. Nie oznacza to jednak, że negatywna historia kredytowa całkowicie uniemożliwia pożyczkę lub kredyt. Z pomocą osobom z negatywnymi wpisami w BIK przychodzą firmy pożyczkowe. Oferują one chwilówki bez baz, czyli takie bez weryfikacji historii kredytowej i oceny zdolności. Więcej na ten temat znajdziesz w naszym poradniku – Pomoc zadłużonym w BIK – pomoc, z której warto skorzystać!

Secured By miniOrange